Główny Urząd Statystyczny

Główny Urząd Statystyczny W ciągu dwóch tygodni od zarejestrowania działalności gospodarczej musimy z zaświadczeniem o tym udać się do biura Głównego Urzędu Statystycznego.  Tam zostanie nam przyznany statystyczny numer Regon, którego długość to dziewięć lub czternaście cyfr. Wydawałoby się, że GUS nie rzuca kłód pod nogi nowym przedsiębiorcą tymczasem jedna z zwiększysz przeszkód to właśnie, wykorzystywana przy wniosku do Urzędu Gminy, klasyfikacja rodzajów działalności przygotowana przez ten właśnie Urząd. Można w niej znaleźć naprawdę najdziwniejsze rodzaje działalności, ale po wpisaniu tej, która nas interesuje oczywiście wyszukiwarka internetowa nie zwróci ani jednego wyniku, choć firm o podobnym do naszej profilu jest całkiem sporo. Nie jest to bynajmniej powód do wstydu, przecież nie co dzień zakłada się firmę. O pomoc można poprosić urzędników GUS, którzy chętnie wyjaśniają wszelkie tajniki wyszukiwania działalności a także później służą pomocą w kwestiach formalnych. Nie powinniśmy się więc zrażać pierwszymi niepowodzeniami, bo to dopiero początek papierkowej roboty a najgorsze jeszcze przed nami. Na Regon czekamy najwyżej około tygodnia, później możemy udać się w dalszą podróż w poszukiwaniu własnej firmy.

Pieczątka firmowa

Pieczątka firmowa Od razu zaznaczmy, że naprawdę nie warto korzystać w tym wypadku z furtki prawnej. Furtkę taką stanowić może brak obowiązku posiadanie firmowej pieczątki. To z kolei może przysporzyć wielu problemów, wiec dla własnego spokoju i komfortu pracy zamówmy pieczątkę firmową. Najlepiej sprawdzić czy nie da się tego zrobić przez internet, gdyż ceny są znacznie niższe niż w tradycyjnych punktach. Może też przy okazji dokupimy inne stemple lub datownik, w zależności od tego co będzie potrzebne. Nieodzownym elementem pieczątki jest nazwa firmy i jej numer NIP. Poza tym warto zawsze dodać adres czy telefon oraz numer Regon, co znacznie później może ułatwić życie. Do czego tak pieczątka może być potrzebna? Pomińmy nawet wewnętrzną dokumentację i zamówienia materiałów czy faktury. Samo założenie konta w banku bez pieczątki będzie wymagało sporego wysiłku, a to dlatego, że na miejscu karty wzoru podpisu dla osób prywatnych, pojawia się karta wzoru pieczęci dla firm. Tłumaczenie bankowcom, że firma pieczątki nie ma- trwa długo i jest zupełnie bez sensu, lepiej już wyrobić sobie pieczątkę i później nie trzeba będzie wszystkiego sygnować ręcznie po kilka razy, co może stać się uciążliwe, jeśli podpisywania będzie sporo.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Lepiej późno niż wcale. Tym przysłowiem można najtrafniej oddać to, że ZUS po wielu latach od reformy zaczyna działaś sprawnie. Nie oznacza to niestety jeszcze, że stał się przyjacielem przedsiębiorców.  Prowadząc działalność gospodarczą musimy odprowadzać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki emerytalną, wypadkową, zdrowotną oraz na rzecz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Socjalnych. Do tego jest też kilka składek opcjonalnych, ale i tak nie cieszą się one dużym powodzeniem. Na wizytę w ZUS-ie mamy tydzień od rozpoczęcia działalności. W tym czasie trzeba złożyć tam kilka dokumentów, z których zawsze wymagane to zgłoszenie płatnika składek i zgłoszenie osoby ubezpieczonej. W praktyce wiele danych z obu formularzy się pokrywa, ale rozłączenie ich w przypadku osoby prowadzącej działalność zasadniczo nieco skraca czas bratania się z tą powszechnie nie lubianą instytucją. Choć powiedzmy sobie szczerze, ZUS po reformie jest dosyć dostępną instytucją i w razie problemów z wypełnieniem wniosków zawsze znajdzie się ktoś, kto chętnie wytłumaczy ich wszystkie zawiłości, co zdecydowanie ułatwia wykonanie ostatniego kroku, na drodze do tego, aby stać się rzeczywistym właścicielem swojego przedsiębiorstwa.

Rachunek bankowy

Rachunek bankowy Wizyta w banku jest chyba najprzyjemniejszą częścią całego procesu zakładania firmy. Po pierwsze jest to już coś związanego z dochodami (a wydatkami niestety też), ale przede wszystkim wszystkie dokumenty są jasne, proste i zrozumiałe. Na dodatek znane, bo generalnie nie różnią się niczym od tych, jakie trzeba podpisać zakładając konto dla osoby prywatnej. Rachunek bankowy będzie potrzebny z trzech przyczyn- dwóch prawnych i jednej logicznej. Owe prawne przyczyny to: określenie maksymalnej kwoty, jaka może znajdować się w gotówce w kasie (czy kieszeni właściciela, tego już prawo nie rozróżnia), więc nadwyżkę trzeba ulokować na koncie bankowym. To raz. Dwa to limit jakim objęte są transakcje gotówkowe. Zgodnie bowiem z wytycznymi Unii Europejskiej transakcje o wartości powyżej piętnastu tysięcy euro muszą być realizowane bezgotówkowo, a praktyka pokazuje, że najczęściej stosuje się przelewy międzybankowe. Jest jeszcze powód pochodzący ze zdrowego rozsądku- konto pozwala zaoszczędzić. Firma ma sporo zobowiązań wobec różnych ludzi i instytucji: podatki dla US, ubezpieczenia dla ZUS, prowizje dla pośredników, wypłaty dla pracowników, zakup materiałów, opłaty do różnych urzędów i wiele innych sprawiają że konto jest nie tylko obowiązkiem, ale też jedynym logicznym rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorcy.