Znajomi znajomych

Znajomi znajomych Trzeba wiedzieć, iż nie jesteśmy jeszcze społeczeństwem, które w stu procentach jest demokratyczne. Za coś normalnego przyjmujemy, że za pewne rzeczy trzeba dać łapówkę, wiemy, iż pewne rzeczy można załatwić po znajomości. Podobnie jest z pracą. Istnieją segmenty w pewnych branżach, gdzie pracę można załatwić jedynie przy pomocy znajomości. Ciekawe jest to, że nie musi to być praca dobrze płatna i atrakcyjna pod względem rozwoju osobowościowego. W kraju, gdzie panuje bezrobocie, takie rzeczy są uważane za normalne. Najlepiej jest, gdy kolega kolegi wie, że właśnie tam jest potrzebna praca. Wówczas jedziemy do tegoż zakładu pracy i powołujemy się na kolegę i wielkie zdziwienie, bo pomimo braku kwalifikacji dostajemy pracę. Z drugiej strony jest to zagrywka mało uczciwa, gdyż na rynku bez pracy pozostaje wielu specjalistów. Nie tylko protekcja się liczy, lecz również przekazywanie sobie informacji. Wiemy, iż część firm nie oferuje współpracy na znanych portalach. Jednak potrzeba o zatrudnieniu nowego pracownika może pochodzić od znajomego pracownika tejże firmy. Wówczas to składamy podania, choć tak naprawdę nic nie było w prasie o zatrudnieniu nowych pracowników.

Praca zdalna

Praca zdalna Jeszcze niedawno była ona reklamowana jako idealne rozwiązanie dla czasów kryzysu. W teorii jest to idealna praca dla wielu z nas. Wizyty w firmie ograniczają się do niezbędnego minimum, powiedzmy raz na tydzień, albo raz na miesiąc. Taka forma pracy nie wymaga od nas wysiłku przez bite osiem godzin. Odpowiednia organizacja pracy pozwala na pogodzenie obowiązków domowych, lub nauki na studiach z pracą zawodową. Cały problem polega na tym, iż taka praca jest ograniczona do bardzo małej grupy zawodów. W większości dotyczą one prac związanych z informatyką w bardzo szerokim sensie rozumienia (grafika, marketing internetowy, projektowanie stron internetowych, pisanie programów itp.). Przewiduje się, iż praca zdalna może dotyczyć w bliskiej przyszłości zawodów dziennikarza, analityków mediów, pracowników umysłowych, którzy wykonują swoją prace na zlecenie. Dzięki rozwojowi Internetu i zwiększeniu dostępności do niego taka forma pracy może okazać się rewolucyjna w przyszłości. Praca zdalna wprowadziła jeszcze jedno nowym na polskim rynku, tj. licytację. Takie portale działają na takich samych zasadach jak portale na których robi się zakupy przy pomocy licytacji. Może dla początkujących specjalistów w swojej dziedzinie to bardzo dobry pomysł.

Portale z pracą

Portale z pracą Według statystyk przeprowadzonych przez jakiś ośrodek badania opinii publicznej większość dorosłych Polaków szuka pracy przy pomocy Internetu. Na drugi plan schodzą ogłoszenia serwowane przez gazety. Dlaczego się tak dzieje? Wydaje się, iż obsługa właściwego portalu internetowego jest bardzo prosta i może dotrzeć do większej grupy zainteresowanych. Sprawa wygląda na tyle dobrze, że istnieją wielkie firmy zajmujące publikowaniem ogłoszeń na swoich stronach internetowych. Pozwala to na odpowiednie wykorzystanie zasobów sieci i unikanie fałszywych ofert. Dużym plusem jest odpowiednio wielka baza firm, która zamieszcza swe ogłoszenia na odpowiednich portalach. Jeszcze ważna jest wygoda. Jak wiadomo każdy człowiek ma swoje preferencje, odpowiednia branża, miejsce zamieszkania i tak dalej. W klasycznych gazetach musielibyśmy przerzucić tony papieru, zanim trafilibyśmy na odpowiednie oferty. W przypadku Internetu sprawa wygląda inaczej, jest łatwiejsza. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę na portalu właściwy region i branżę, uzbroić się w cierpliwość i czytamy. Łatwe, prawda? W taki to sposób technika pomaga znaleźć nam właściwą pracę.

Praca dorywcza

Praca dorywcza Jedna praca już nie wystarcza. Pamiętam, choć bardzo źle z powodu dalekiego wycinaka czasu mego życia, iż mój dziadek miał więcej niż jedno źródło utrzymania. Był kolejarzem, oprócz tego uprawiał mały kawałek ziemi, hodował zwierzęta, zimą chodził pracować do lasu. Nie wiem, w jaki sposób to wszystko godził. Dzisiejsze czasy od młodych ludzi wymagają więcej, niż jednej pracy. Wiadomo jak dzisiaj jest z pracą, zawsze można łatwo ja stracić. Mam kolegę, który ma kolegę, który jest zatrudniony w czterech pracach. Otóż jest nauczycielem historii, pracuje przy funduszach europejskich, dorabia sobie pracując raz w tygodniu w biurze poselskim i dodatkowo jest sędzią piłkarskim. Chłopak jakoś godzi swoje prace. Wielu ludzi znajduje, lub poszukuje pracy dorywczej. Ma ona za zadanie dostarczyć dodatkowych funduszy. Nie jest to podstawowe źródło utrzymania, lecz ma charakter dodatkowego zajęcia. Dochody z kilu równoległych źródeł są bezpieczne. Powodują, iż nie musimy martwić się stratą pracy i brakami w funduszach na aktualne wydatki.